Foto: Maria Høy Hansen
Der var sjældent mange internationale fodaftryk hos BOAS Frederiksberg fornylig. Det højtspecialiserede autismetilbud var således udvalgt som en af de socialpædagogiske arbejdspladser, de 600 deltagere på den 21. AIEJI Verdenskongres for socialpædagoger, kunne besøge.
– Vi er glade for at kunne bidrage med viden og inspiration til socialpædagoger i andre lande, siger Krista Naver, afdelingsleder, BOAS Frederiksberg.
Sydeuropæisk nysgerrighed
Temaet for årets verdenskongres lød ”Social Educators Change Lives”. To hold med deltagere havde fået plads til besøget hos BOAS Frederiksberg, der er en af mere end 30 afdelinger i Den Sociale Udviklingsfond. Og netop det fangede interessen hos særligt de sydeuropæiske deltagere.
– De har i langt mindre grad end os tilbud til mennesker over 18 år. Og hele vores organisering, hvor vi som nonprofit-organisation samarbejder med kommuner og myndigheder, fandt de tydeligvis inspirerende, fortæller Krista Naver.
I det pædagogiske maskinrum
Ana Pavlovic, der er aktivitetsmedarbejder hos BOAS Frederiksberg, stod sammen med Krista Naver for dagens oplæg.
Deltagerne viste stor interesse for, hvordan man på et dansk botilbud arbejder med rådighed 24 timer i døgnet, og hvordan en individuel tilrettelagt tilgang sætter sig igennem i det pædagogiske relationsarbejde.
– Noget af det, som vi tager for givet, er ikke selvfølgeligt andre steder i verden. Det var tydeligt, at vores tilgang, hvor vi arbejder med det enkelte menneskes ønsker og drømme og har øje for den enkeltes eget tempo, var nyt for mange, siger Ana Pavlovic.
Når mikroskridt er store skridt
Det internationale besøg foregik i BOAS Frederiksbergs nye dagtilbud LY. Og det var ikke tilfældigt valgt. LY er for unge og voksne med autisme og komplekse psykiske udfordringer, hvor de kan komme ind i et mikrofællesskab, som de kan holde ud at være i.
– Vi har at gøre med en målgruppe, der har kæmpet med social isolation, og som ikke har kunnet være i uddannelse eller job. I aktivitetstilbuddet får de mulighed for i små fællesskaber med max 5 andre at være sammen om et interesseområde som fx et tekstil-, keramik- eller forfatterværksted, siger Ana Pavlovic.
Netop den lille, overskuelige ramme, hvor der kan arbejdes individuelt og med tålmodige skridt, gjorde indtryk, oplevede Ana Pavlovic og Krista Naver.
– Det er mennesker, som har været lukket helt ned i deres egen væren og som langsomt åbner sig mod verden, når de får lov til i deres eget tempo – og med de rette rammer – at udvikle sig, siger Krista Naver.
– Vi er glade for at kunne bidrage med viden og inspiration til socialpædagoger i andre lande
Krista Naver
– Noget af det, som vi tager for givet, er ikke selvfølgeligt andre steder i verden. Det var tydeligt, at vores tilgang, hvor vi arbejder med det enkelte menneskes ønsker og drømme og har øje for den enkeltes eget tempo, var nyt for mange
Ana Pavlovic


Foto: Maria Høy Hansen